Chrabąszcz czy nie chrabąszcz…

Zaczął się czerwiec a wraz z nim nadchodzące lato a co za tym idzie również wakacje dla wielu osób. Długie i ciepłe czerwcowe dni a także wieczory, więc może wycieczka do lasu lub wieczorny spacer po mieście, które budzi się do życia ?

Pomyślicie.. Czemu nie !

Wychodząc z domu odłóżmy na bok telefon, internet czy telewizję, zwróćmy uwagę na to co nas otacza, gdyż spędzając czas w zamknięciu, w czterech ścianach nie ujrzymy co może zaoferować nam świat. Wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie nawet zobaczyć, zwłaszcza w makro świecie, ale część z nich mamy na wyciągnięcie ręki.

Będąc już poza domem w czerwcowy wieczór, zapewne nie raz zostaliście ,,zaatakowani” przez małe skrzydlaste stworzenie. O kogo chodzi ? Oczywiście o guniaka czerwczyka.

 

GUNIAK CZERWCZYK (Amphimallon solstitiale)


20160621_205609
Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale)

Gdzie go znaleźć? Ten mały, łatwo dający się złapać owad spotykany jest praktycznie wszędzie – w miastach, w lasach, na zrębach, w pobliżu zbiorników wodnych jak i w przydomowych ogródkach. Szeroko rozprzestrzeniony w Polsce. Aktywny jest głównie wieczorem i nocą a oglądać go można od czerwca do końca lipca.

Wyglądem bardzo przypomina chrabąszcza majowego, ale różni ich przede wszystkim wielkość. Złoto-brązowy guniak jest zdecydowanie mniejszy (1,4 cm – 1,8 cm) od swojego sporego kuzyna (około 3 cm). Pokryty jest delikatnymi włoskami a na końcach 3 par odnóży znajdują się ostre pazurki (dzięki którym tak łatwo może się nas złapać).

Jest dość ciężki i stosunkowo szybki – przez to jego lot jest dość chaotyczny i często wpada na wszystko na swojej drodze.

Stanowi problem dla leśników, sadowników i rolników gdyż zjada owoce i liście niektórych drzew i krzewów a także igły sosen. Groźniejsze są jednak larwy.

Dla samych ludzi nie stanowią zagrożenia 🙂

20160621_205522.jpg
Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale)
20160621_205728
Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale)
Źródło: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2015/07/17/guniak-czerwczyk-amphimallon-solstitiale-prawie-jak-chrabaszcz/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s